Poplon: jaką roślinę poplonową wybrać?

Poplon jary

Poplon, w jakim celu go stosujemy? Zadaniem roślin poplonowych jest szybki wzrost, wytworzenie dużej ilości masy zielonej, którą potem przekopiemy. Metoda ta sprzyja wzbogaceniu podłoża i stworzeniu dobrych warunków do wydawania kolejnych, obfitych plonów. Warto też wiedzieć, że niektóre rośliny poplonowe służą nie tylko jako zielony nawóz, ale pomagają walczyć z chorobami i szkodnikami. Ponadto zmniejszają parowanie wody z podłoża, aktywują życie biologiczne gleby oraz wpływają na wzrost plonowania roślin następczych. Rośliny przekopujemy zanim zakwitną i zaowocują, inaczej zubożą ziemię pobierając składniki pokarmowe niezbędne do wytworzenia owoców.

Poniżej lista dostępnych nasion na poplon w Sklepie ogrodniczym „Dymka” w Słupsku:

  • Gryka
  • Gorczyca
  • Wyka jara
  • Facelia
  • Łubiny
  • Lucerna
  • Bobik
poplon pole facelia
Pole facelii na poplon

ROŚLINY PRZEKOPUJEMY ZANIM ZAKWITNĄ I ZAOWOCUJĄ, INACZEJ ZUBOŻĄ ZIEMIĘ POBIERAJĄC SKŁADNIKI POKARMOWE NIEZBĘDNE DO WYTWORZENIA OWOCÓW.

GRYKA

Jej zaletą użycia na poplon są małe wymagania glebowe, krótki okres wegetacji, duża zdolność zagłuszania chwastów. Cenna roślina miododajna może być uprawiana w mieszankach na poplon z innymi roślinami. Gryka ma silnie rozwinięty system korzenia palowego z licznymi bocznymi rozgałęzieniami, przez co posiada dużą zdolność pobierania składników pokarmowych z trudno dostępnych związków w glebie. Pomaga chronić pola przed inwazją szkodników, a także zwalczać nicienie glebowe i hamuje rozwój pędraków.

GORCZYCA

Rośnie na większości gleb, na poplon może być uprawiana w czystym siewie lub w mieszankach. Posiada zdolność wykorzystywania trudno przyswajalnych związków z gleby. Poprawia właściwości fitosanitarne gleb, pomaga w zwalczaniu mątwika. Gorczyca na poplon ogranicza występowanie w glebie nicieni, hamuje rozwój pędraków, ogranicza zachwaszczenie pola. Gorczyca jest cenną rośliną miododajną.

WYKA JARA

Dzięki dużej wartości pokarmowej i niewysokim wymaganiom glebowym, jest cenną rośliną pastewną. Często uprawiana jest w mieszankach z innymi roślinami poplonowymi. Lubi gleby lżejsze i bardziej suche, jeżeli wysiewamy ją na poplon letni (siew VII-IX) i gleby bardziej wilgotne na poplon zimowy. Posiada głęboki system na którym rozwijają się pożyteczne bakterie brodawkowe.

FACELIA

Niewielkie wymagania glebowe. Dobrze rośnie na glebach obojętnych czy też zasadowych. Roślina miododajna. Posiada właściwości mątwikobójcze. Jest rośliną odzyskującą z podłoża makro i mikroelementy. Odporna na warunki stresowe (susza, przymrozki). Facelia na poplon ogranicza rozwój uciążliwych chwastów. Można ją pozostawić w formie mulczu na okres zimowy, ponieważ nie wytwarza silnie zdrewniałej masy naziemnej.

ŁUBINY

Mają nieduże wymagania glebowe, udają się również na glebach piaszczystych, poprawiają warunki fitosanitarne gleb. Możemy siać je w mieszance z innymi roślinami. Spulchniają ziemię, kumulują potrzebne do rozwoju innych roślin składniki pokarmowe. Łubin poprawia strukturę gleby sprawiając, że jest mniej podatna na zagęszczenie. Palowy system korzeniowy sprawia, że gleba staje się lepiej napowietrzona. Wzbogacają glebę w azot z powietrza.

LUCERNA

Jest rośliną zimotrwałą, podobnie jak inne wzbogaca glebę w azot oraz poprawia jej strukturę. Sprzyja przemieszczaniu się substancji odżywczych z głębszych do płytszych warstw gleby. Zapewnia dużo masy zielonej bogatej w składniki odżywcze. Lucerna jest rośliną miododajną.

BOBIK

Nadaje się do uprawy na glebach ciężkich i średnich, wytwarza on silny palowy system korzeniowy długości około metra wraz z tak samo długimi korzeniami przybocznymi wpływając w tej sposób na drenowanie gleby i poprawiając jej właściwości fizyczne i chemiczne. Bobik pobiera składniki pokarmowe z trudno dostępnych, głębszych warstw gleby. Wzbogaca podłoże w azot, składniki mineralne oraz potas i fosfor. Bardzo dobrze komponuje się w mieszankach z roślinami niskimi ograniczając parowanie wody i presji chwastów.

bobik cebula cebula z dymki cebula zimująca cebule kwiatów czosnek dymka dymka ozima dymka słupsk dymka zimowa facelia fytoftoroza gorczyca jesień w ogrodzie kalendarium wysiewu kwiaty lilie lucerna malowanie drzewek marzec maść ogrodnicza nasiona nawożenie iglaków nawóz wiosenny podłoże do warzyw polyram pomidory wysiew poplon poplony proplant płodozmian rdza sad sadzenie rozsady sklep dymka sklep ogrodniczy dymka szara pleśń tulipany wapno ogrodnicze warzywnik wysiew wysiew nasion zielony nawóż zioła łubin

Scroll to Top
Przewiń do góry