cebule kwiatow jesiennych

Jesień w ogrodzie należy zaplanować już na przełomie sierpnia i września. Okres ten jest szczególnym momentem w ogrodzie. Zbieramy plony, przekopujemy grządki zakończonych upraw, powoli przygotowujemy rośliny na zimę. Nadejście jesieni nie musi oznaczać końca sezonu. Są rośliny, które możemy posadzić lub wysiać we wrześniu. Jakie prace możemy wykonać w ogrodzie jesienią?

Jesień w ogrodzie. Co wysiewać we wrześniu?

sałata zimowa Zina, szpinak Olbrzym Zimowy
Sałata zimowa Zina, szpinak Olbrzym Zimowy

Do połowy, a nawet do końca września wysiewamy sałatę zimującą. Przykładem zimującej odmiany sałaty jest odmiana Zina. Pozostawiamy ją w gruncie na jesienne i zimowe miesiące, dzięki czemu na zbiór możemy liczyć wczesną wiosną, w kwietniu i maju. Zina jest odmianą mrozoodporną i przetrwa w gruncie całą zimę.

Na zimę możemy również wysiać szpinak Olbrzym Zimowy. Jego siew rozpoczynamy we wrześniu, bardzo lubi chłód i dobrze znosi przymrozki. Jesienią siejemy również koperek w terminie od połowy października, choć jest to warzywo, które bardzo łatwo rozsiewa się samo. Na zimę, na przełomie listopada i grudnia, wysiewamy również nasiona marchwi, pietruszki i cebuli. Pamiętając o zmianowaniu, aby nie wysiewać nasion w tym samym miejscu w którym rosły, zapobiegając w ten sposób wyjałowieniu gleby i niebezpieczeństwu, że szkodniki lubiące te warzywa zaatakują plony wczesną wiosną.

Grządki pod siew tych nasion powinny być lekkie, przepuszczalne i próchniczne. Stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru i zabezpieczone przed zalewaniem w czasie roztopów. Zagwarantuje nam to wegetację siewek marchwi, szpinaku czy pietruszki wraz z pierwszymi intensywniejszymi promieniami słońca.

Cebula dymka zimowa i polski czosnek zimowy

cebula dymka zimowa
Cebula dymka zimująca Senshyu Yellow

Wysiew nasion cebuli zimującej powinien nastąpić od połowy sierpnia, a cebuli z dymki od połowy września. Przy wyborze terminu wysiewu lub sadzenia cebuli dymki zimującej, należy zapewnić jej czas, by cebulki zdążyły wytworzyć przed zimą 3-4 liście wielkości ołówka. Większe rośliny są mniej wrażliwe na mróz, ale częściej wybijają w pędy kwiatowe. Więcej o cebuli zimującej pisaliśmy tutaj https://odhdymka.pl/cebula-dymka-zimujaca-czy-warto/

Czosnek zimowy odmiany Harnaś, Arkus, Ornak

Jesień w ogrodzie to czas wysadzania czosnku zimowego. Przykładowe, polskie odmiany dostępne w naszym sklepie to HARNAŚ, ARKUS, ORNAK. Czosnek sadzimy od połowy października, w rzędach, w odstępach co 20-30 cm. Czosnek można sadzić pojedynczo co 6-10 cm na zbiór ząbków lub też gniazdowo, na tak zwany „zbiór szczypioru”. Zielone listki czosnek wypuszcza zwykle w lutym, czasem w styczniu, gdy zima jest łagodniejsza. W przypadku srogiej zimy, końce listków czosnku mogą podmarznąć, jednak nie musimy się martwić. Czosnek bardzo szybko się regeneruje i pomimo to bardzo dobrze plonuje.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo choroby grzybowej na czosnku i cebuli dymce? Możemy zastosować naturalny środek Fitogard. Jest on naturalnym, wodnym roztworem kwasu octowego, powstający w procesie biologicznej fermentacji octowej wina czerwonego. Zawiera ocet winny, będący środkiem o działaniu grzybobójczym i bakteriobójczym. Więcej informacji na stronie https://www.sumin.com.pl/zielona-apteka/product/Fitogard/.

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Oprócz nasion niektórych warzyw, cebuli dymki zimującej i czosnku zimowego, jesień w ogrodzie to czas sadzenia również cebul kwiatów. Niektóre z nich wymagają zimowego przechłodzenia cebul, aby zakwitnąć wraz z początkiem wiosny. Najbardziej popularne z jesiennych cebul to:

cebulki kwiatów jesienne w Dymka Słupsk
Ponad 288 odmian, największy wybór cebulek kwiatów w Słupsku.
  • tulipany,
  • narcyzy,
  • hiacynty,
  • krokusy,
  • czosnki ozdobne,
  • lilie ogrodowe,
  • szachownice,
  • cebulice czy szafirki.

Większość cebul jesiennych kwiatów sadzimy od września do października. Są jednak wśród nich wyjątki, które powinniśmy sadzić już w sierpniu, tj.: narcyzy, korony cesarskie, drobne szachownice i kwitnące jesienią zimowity oraz krokusy jesienne. Głębokość sadzenia cebulek kwiatów dostosowujemy do wielkości naszych cebul, czyli sadzimy na głębokość około 2-3 wysokości cebulki. Na glebach lekkich możemy sadzić trochę głębiej, a na gliniastych, zwięzłych nieco płycej. Po posadzeniu nie podlewamy cebul.

Przygotowując ziemię do wysadzania cebul kwiatowych powinniśmy odchwaścić ją ręcznie, jeżeli jednak będziemy używać herbicydów (Roundup, Agrosar, ATUT, Starane, Chwastox) to cebulki kwiatów sadzimy nie wcześniej jak 3 tygodnie po zastosowaniu środka odchwaszczającego. Ziemię przekopujemy na głębokość szpadla, dodajemy kompost, możemy również dodać torf odkwaszony lub przekompostowany obornik. Zalecamy również zastosowanie nawozu jesiennego fosforowo-potasowego.

Cebulki kwiatów możemy sadzić bezpośrednio do ziemi. Można też sadzić je w plastikowych koszykach, które pełnią dwie role: ułatwiają wyjmowanie cebul przy rearanżacji ogródka oraz chronią cebulki przed gryzoniami. Warto jest ściółkować podłoże przed nastaniem mrozów torfem, korą ogrodową lub gałązkami drzew iglastych. Ściółkowanie chroni rośliny cebulowe mniej odporne na mróz, ogranicza utratę wilgoci i chroni przed zbyt wczesnym nagrzewaniem się gleby. Ściółkowanie wykonujemy nie prędzej niż w połowie listopada, aby niepotrzebnie nie zwabiać poszukujących pożywienia gryzoni.

Jakie prace w ogrodzie wykonujemy we wrześniu?

  • siejemy poplon,
  • stosujemy nawozy jesienne,
  • użyźniamy glebę nawozami naturalnymi, obornikiem,
  • siejemy nasiona wybranych warzyw.

Poplon, w jakim celu go stosujemy? Zadaniem roślin poplonowych jest szybki wzrost, wytworzenie dużej ilości masy zielonej, którą potem przekopiemy. Napisaliśmy o tym oddzielny artykuł https://odhdymka.pl/poplony/