Posiadanie ogrodu, bez względu na jego wielkość wymaga od ogrodnika posiadania odrobiny akcesoriów ogrodniczych, a czasem także wyspecjalizowanych urządzeń ogrodniczych. Niejednokrotnie liczne prace ogrodowe wymagają użycia tradycyjnych  narzędzi, które bardzo często usprawniają wiele czynności, jak podlewanie, kopanie czy cięcie. Istnieją produkty, w które warto zainwestować. Przekonaj się, czy masz je w swoim ogrodzie!

Podlewanie ogrodu

Podlewanie to jedna z wielu czynności, jakie należy wykonywać pragnąc odpowiednio zadbać o swój ogród. Podstawowym narzędziem jest konewka, która zazwyczaj wykonana jest z tworzywa. Wybór tego produktu doskonale sprawdzi się w przypadku pojedynczych grządek oraz kwiatów doniczkowych uprawianych na parapecie, balkonie czy tarasie. Warto zwrócić uwagę, aby konewka posiadała dyszę. Zapewni ona delikatny strumień wody, który jest niezbędny w przypadku podlewania nasion, sadzonek i delikatnych roślin. Duże ogrody oraz trawnik wymaga użycia węża ogrodowego lub odpowiednio przygotowanego systemu nawadniania. Rozwiązanie to znacząco przyspieszy wykonywane prace, zwłaszcza gdy w ogrodzie znajduje się kilka podłączeń wody lub odpowiednio długi wąż ogrodowy.

Narzędzia do kopania i grabienia

Bez względu, czy uprawiamy warzywa czy posiadamy w ogrodzie same rośliny ozdobne, wśród narzędzi powinny znaleźć się akcesoria do kopania. W tym celu doskonale sprawdzi motyka, szpadel lub łopata. Dzięki nim można przekopać glebę na przyszły ogródek warzywny, przygotować ziemię pod nową rabatę lub wykopać dół, w którym zostanie posadzona nowa roślina. Uzupełnieniem tych produktów są pazurki do spulchniania gleby, haczyki do pielenia, widły do czyszczenia gleby oraz spulchnienia ziemi. Kolejnym elementem wyposażenia ogrodu są grabie, które dostępne są w kilku typach. Najczęściej spotykane produkty umożliwiają grabienie ziemi, jak i liści. Warto zauważyć, że w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej narzędzi ogrodniczych dopasowanych wielkością do dzieci. Dzięki temu mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Dodatkowe akcesoria ogrodnicze, które ułatwią prace w ogrodzie

Akcesoria ogrodnicze to między innymi taczki, rękawice ogrodnicze czy wózki ogrodowe. Czasem ogrodnicy zapominają o nich, jednak to ważny element wyposażenia każdego ogrodu. Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie dobrze jest zabezpieczyć ręce, dlatego każdy ogrodnik powinien ubrać odpowiednie rękawice robocze. Produkt ten różni się nie tylko wielkością, ale i rodzajem materiału, z jakiego został wykonany. Dzięki temu, każdy może dobrać odpowiedni typ do wykonywanych przez siebie prac. Dla wielu ogrodników niezbędnym elementem wyposażenia ogrodu jest również taczka lub wózek ogrodowy. Wybór tego produktu sprawi, że znacznie łatwiej będzie można przemieścić kłopotliwy kompost, ziemię, gruz czy przewieźć kilka narzędzi jednocześnie.

Narzędzia ogrodnicze do cięcia

Cięcie to zabieg pielęgnacyjny, który nadaje roślinie pożądany, efektowny kształt. Sprawia także, że kwiaty, krzewy i drzewa zdrowo rosną. Na rynku dostępnych jest kilka typów sekatorów, które ułatwią wykonanie tych prac. Wśród nich należy wymienić między innymi nożyce do żywopłotu czy sekatory różniące się wielkością. Typ ten doskonale nada się do cięcia twardszych i grubszych pędów. Najwięcej cięcia w ogrodzie wymaga jednak trawnik. W tym celu można wybrać kosiarkę elektryczną, spalinową lub elektryczną. Wybór kosiarki powinien być uzależniony przede wszystkim od powierzchni, jaką zajmuje trawa. Warto wziąć pod uwagę również swoje preferencje, gdyż koszenie to czynność kilkakrotnie powtarzana w ciągu roku.