Jesień to pora roku, w czasie której zaczyna się odczuwać pierwszy chłód w powietrzu, a dni stają się krótsze. To jednocześnie czas przygotowania ogrodu na zimę, gdyż prace te znacząco ułatwią wszelkie późniejsze przygotowania na przyjście wiosny. Dzięki temu ogród będzie wyglądał przepięknie w zimowym płaszczu, a wrażliwe rośliny będą odpowiednio osłonięte przed mrozem. Ilość prac związanych z przygotowaniem ogrodu na zimę uzależniona jest od charakteru ogrodu oraz posiadanych roślin. Warto jednak rozpocząć je odpowiednio wcześnie, aby złe warunki pogodowe ich nie przerwały.
Jesienią warto zadbać o mniej odporne rośliny i uzupełnić ogród o nowe nasadzenia
Późne lato i początek jesieni to doskonały moment, aby w ogrodzie pojawiły się nowe rośliny. Wybierając sprawdzone narzędzia można przygotować ziemię do sadzenia wyjątkowych i bardzo często poszukiwanych krzewów, drzew czy cebulek kwiatowych. W tym okresie zbierane są także plony, które powinny być odpowiednio osuszone i przygotowane do przechowywania. Pragnąc przedłużyć świeżość i przydatność warzyw, należy choćby usunąć części zielone rośliny – liście i łodygi.
Jesień to doskonały moment, aby zadbać o ogród. Intensywność wykonywanych prac maleje z czasem, dlatego powinno się wzbogacić uprawianą ziemię o materię organiczną. Nie należy zapominać o wymagających roślinach, które dzięki regularnemu nawożeniu zyskują na swoim pięknie lub lepiej owocują. W tym celu można wybrać samodzielnie przygotowany kompost, naturalny obornik lub gotowy nawóz. Wybierając tego typu produkt, powinno się zwrócić uwagę na rodzaj rośliny, dla jakiej został przygotowany. Dostępne są między innymi mieszanki dla: iglaków, róż, roślin kwaśnolubnych, a także produkty uniwersalne.
Nasiona – część z nich możesz zasiać już na jesień
Pragnąc przyspieszyć pierwsze zbiory warzyw, można już jesienią wysiać pierwsze nasiona. Wśród nich należy wymienić wczesne odmiany takich roślin, jak: koper, szpinak, cebula, czosnek, marchew czy pietruszka. Godną polecenia odmianą jest zimująca cebula dymka, która będzie doskonałym uzupełnieniem wielu potraw w okresie wiosenno-letnim. Późny wysiew ma sporo zalet, gdyż nie trzeba czekać na sprzyjające warunki pogodowe w okresie wiosennym. W ostatnich latach w tym czasie brakuje opadów deszczu, przez co wiele upraw wymaga podlewania. Jesienny wysiew sprawia również, że rośliny są już odporne na pojawiające się mrozy. Nim jednak rozpocznie się jesienny wysiew, warto zadbać o glebę. Zatem, należy wybrać pozostałe plony, oczyścić ją z chwastów i zastosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
Prace jesienne
Jesienne prace obejmują ostatnie pielenie ogrodu z chwastów, koszenie trawy oraz grabienie liści. To także moment, kiedy rośliny doniczkowe należy przenieść do pomieszczenia z temperaturą nie większą niż 10ºC. W przypadku dużych donic powinno się je zabezpieczyć warstwowo. Jesienią, gdy opadną już liście, można wykonać niezbędne cięcia zarówno drzew i krzewów owocowych, jak i ozdobnych. Jest to moment, kiedy znacznie łatwiej nadaje się kształt ciętej roślinie. Przed nastaniem mrozów dobrze jest okryć wrażliwe na niskie temperatury rośliny, wykorzystując w tym celu specjalną agrowłókninę lub jutę. Każdy ogrodnik powinien również pamiętać o bardzo obfitym podlaniu, zwłaszcza roślin zimozielonych. Sprawi to, że znacznie lepiej zniosą one mroźną i suchą zimę. Ostatnie czynności związane z pracami zimowymi obejmują wyczyszczenie narzędzi ogrodowych oraz ich konserwację, jak i zabezpieczenie mebli ogrodowych. Prace warto zaplanować tak, aby zakończyć je na przełomie października i listopada.